Sabah ve ATV'nin satışı, yeni ses kayıtları - EKONOMI GAZETESI
   
 Sabah ve ATV'nin satışı, yeni ses kayıtları

Sabah ve ATV'nin satışı, yeni ses kayıtları
 Yazı Boyutu

 Tarih : 29.01.2014 - 15:14:25 


Sabah ve Atv’nin Çalık’tan iktidara yakın Kalyon'a nasıl devredildiğine ilişkin de çarpıcı iddialar ortaya çıktı.


Sabah ve atv’nin Çalık’tan iktidara yakın Kalyon'a nasıl devredildiğine ilişkin de çarpıcı iddialar ortaya çıktı. Devir için gereken paranın yine Ziraat ve Halkbank'tan kredi verildiği ileri sürüldü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Sabah gazetesi ve atv televizyonunun sahibi olduğu iddia edildi. Sabah ve atv’nin Ahmet Çalık’tan iktidara yakın Kalyon Grubu’na nasıl devredildiğine ilişkin de çarpıcı iddialar ortaya çıkarken, İstanbul’a 3. havaalanı projesini üstlenen şirketler ile hızlı tren projesini yapan şirketlerin devir için para koyduğu, bu paraların da Ziraat Bankası ve Halk Bankası’ndan kredi açılarak sağlandığı ileri sürüldü.

AKP Hükümeti’nin, iktidar medyası yapmak için işadamı Ahmet Çalık’a sattığı Sabah ve atv’nin, Kalyon grubuna nasıl devredildiğine işaret ses kayıtları deşifre metinleri internete düştü. Deşifre metinlerine ilişkin bir ses kaydı da Youtube'da yayınlandı. Yolsuzluk soruşturmaları kapsamında polisin yaptığı telefon dinlemeleriden oluştuğu anlaşılan ses kayıtlarına ilişkin deşifre metinleri (tape), sosyal paylaşım ağlarından Twitter’da “Haramzadeler” adını kullanan kullanıcı tarafından yayınladı.

Metinlerde yer alan iddialara göre; Başbakan Erdoğan Çamlıca Kısıklı'daki villasında, 21 Temmuz günü Cemal ve Ömer Faruk Kalyoncu ile görüştü. Bu görüşmede, Sabah ve atv'nin Kalyon Grubu'na devri kararı alındı.

Sabah ve atv’nin Kalyon'a devri için gereken kaynağın sağlanması için müteahhitlerin devreye sokulmasına karar verildi. Bu amaçla 3. havalanının yapımını üstlenen müteahhitler Cengiz İnşaat, Limak İnşaat ve Kolin İnşaat, demiryolu projelerinde aldığı ihaleler ile tanınan Makyol İnşaat, AKP döneminde aldığı büyük ihalelerle tanınan IC İçtaş İnşaat ve Özaltın İnşaat gibi şirketlerden para koyması istendi. Buna ilişkin emri de Erdoğan verdi.

Binali Yıldırım'ın işadamlarının para koyma işini organize ederek havuz oluşturma işiyle görevlendirildiği, işadamlarıyla görüşmeleri Erdoğan’ın Rize’den hemşehrisi olan Mehmet Cengiz’in yaptığı, ayrıca Başbakan’ın oğlu Necmettin Bilal Erdoğan'ın da işi takip ettiği, bu amaçla Cengiz’le görüşmeler yaptığı da ileri sürüldü.

AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, havuz oluşturulması işi için 21 Ağustos’ta, AKP’ye yakın işadamları Mehmet Cengiz ve İbrahim Çeçen ile Ankara’da görüşme yaptı. Bu görüşmelerde Limak, Kolin, Özaltın, Makyol, Cengiz, IC İçtaş şirketlerinin sahipleri Nihat Özdemir, Celal Koloğlu, Nihat Özaltın, Adnan Çebi, İbrahim Çeçen ve Mehmet Cengiz’in ellerini ceplerine atmalarının istendiği iddia edildi. Bunun üzerine Çeçen küplere binerek, kendisine ihale verilmediğini savunarak elini cebine atmayacağını söylediği savunuldu.

İşadamlarının, Sabah ve atv için istenen paraları duyurunca fenalık geçirdikleri, ancak işadamları para çıkarmakta zorlanınca Ziraat Bankası, Halkbank ve Arap Türk Bankası’ndan kredi açıldığı iddia edildi. İşadamlarına Sabah ve atv için koydukları paraların sonra geri ödeneceği de deşifre metinlerinde yer alan iddialar arasında.

İşadamlarından sadece Limak’ın sahibi Nihat Özdemir’in Sabah ve atv’nin devri için 115-120, Mehmet Cengiz’in 100-110 milyon dolar para koyduğu iddia ediliyor.

İddilara göre; Sabah atv'yi kağıt üzerinde Kalyon Grubu'na ait Zirve Holding tarafından satın alındı. Zirve Holding, 23 Ağustos 2013'te kurulmuş. Sermayesi de 380 milyon lira. Kalyon'un gücünün Çalık'a 1.1 milyar dolara satılan Sabah atv'yi almaya yetmediği için havuz oluşturma yöntemiyle AKP döneminin öne çıkan müteahhitleri devreye sokuldu. 17 Aralık'ta Büyük Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu olunca 20 Aralık'ta iki medya kuruluşu apar topar Zirve'ye devredildi.

Metinlerde, Sabah atv’nin aslında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın olduğu, Çalık’ın emanetçi gibi Sabah ve atv’yi satın aldığı, bunları satın alırken Halkbank’tan açılan krediyi ödemekte zorlandığı için Kalyon’a devredildiği, Kalyon’un gazete ve televizyon için 1 milyar dolar para ödeyecek büyüklükte bir şirket olmadığı için işadamlarının devreye sokulduğu ileri sürülüyor.

Gazecileronline Editör :  Ekonomi Gazete Haber Merkezi

 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  Başka Site

 Kategori  MEDYA - KULİS

 
 Köşe Yazıları

Tüm Köşe Yazarları İçin Tıklayın

Önder Saka

Önder Saka ¬
Hayat O Kadar Uzun Mu?

Hasan Subaşı

Hasan Subaşı ¬
Bizdeki Sivil Toplum

Levent Akçayır

Levent Akçayır ¬
Mahmut Boz Antalya'da genç bir yetenek

Şermin Yapıcı

Şermin Yapıcı ¬
Ekonomideki insan tecrübeleri

Recep Guler

Recep Guler ¬
Dünyada hızlı kazanan 12 Türk işadamı var

Gültaç Babaoğlu

Gültaç Babaoğlu ¬
Çıkış Mülakatı

Murat Seyirci

Murat Seyirci ¬
Ön seçim, ön geçim olacaktı…

Nuray Şahin

Nuray Şahin ¬
İlham Almamak İmkansız

Erdem Arslan

Erdem Arslan ¬
Cumhurbaşkanlığı süreci sonrası

Erdoğan Kahya

Erdoğan Kahya ¬
Akdeniz Üniversitesi’nde Neler Oluyor-3

Sadık Badak

Sadık Badak ¬
Expo 2016 çalışmaları

Tuğçe Çil

Tuğçe Çil ¬
Kadın Dediğin- Erkek Dediğin

Faruk Şen

Faruk Şen ¬
Büyüyen Gastronomi Ekonomisi Üzerine

Abdullah Eşidir

Abdullah Eşidir ¬
İran Pazarı

Orhan Altunkaya

Orhan Altunkaya ¬
NASIL BİR YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ?

Av. Özlem Ağca

Av. Özlem Ağca ¬
Sebepsiz zenginleşme

Özer Saraçoğlu

Özer Saraçoğlu ¬
Golfe yatırım yasaklanmalı

Ahmet Temli

Ahmet Temli ¬
Genç Girişimcinin beklemediği kolaylıklar

Cansu Güler

Cansu Güler ¬
Çok dar bir sokaktayım

Tugay Büber

Tugay Büber ¬
Güzel Bursa'nın güzel kızı

Bülent Fidan

Bülent Fidan ¬
Aptal puma sendromu

Melis Bektaş

Melis Bektaş ¬
Gelir ve ortaya yerleşir AŞK

Halil Ada Ünal

Halil Ada Ünal ¬
Savcı Zekeriya Öz’den Başbakan Erdoğan’a cevap

Sinem Oktay

Sinem Oktay ¬
Bırakın ışık size ilham versin.

Murat Şahin

Murat Şahin ¬
Yüksek Demokrasi İçin Düşük Enflasyon Şart !

Mehmet Bıldırcın

Mehmet Bıldırcın ¬
Basbakan'a Açık Suriye Mektubu

Hüseyin Uçkun

Hüseyin Uçkun ¬
Mutlu olmak bizim elimizde

Mehmet Saltuk Aydın

Mehmet Saltuk Aydın ¬
İleri Görüş, İleri Ekonomi

Fatih Görgülü

Fatih Görgülü ¬
1839 dan beri Türkiye'nin değişmez kaderi

Feyzan Nevcanoğlu

Feyzan Nevcanoğlu ¬
Endişelenmeyin

Selami Şahin

Selami Şahin ¬
Aksu'da çanlar kimin için çalıyor?

Gözde Deveci

Gözde Deveci ¬
Moda Üzerine
 

 Canlı Piyasalar
Dolar

Euro
Bist-100
 

#ekonomigazete.com
  Popüler Haberler